English Deutsch
MANTRAILING

V roce 2016 odjela do Německa naše tři štěňata švyckého honiče z vrhu "I" za účelem výcviku pachového stopování - mantrailingu. Pro nás jde o novinku v pracovním využití švýcarských krasavců a jsem nadšená, že zrovna my jsme průkopníky. Vybráni byli pejsek Ivo a fenky Ifigenie a Iva. Majitelé všech tří mají bohaté letité zkušenosti a podle prvních zpráv, jsou předpoklady pro úspěšnost štěňátek velmi nadějné.

V této rubrice budeme pravidelně sledovat, jak si naši švyčtí honiči, kteří jsou v Německu zatím jediní, vedou.
 
Ještě trochu teorie, co to je mantrailing ?
Jedná se o metodu záchranného stopování, kdy pes sleduje pachovou stopu pouze jediného člověka s cílem jej vyhledat a označit. Při vyhledávání konkrétní osoby se neřídí jen pachovou stopou na zemi, důležitá je především intenzita pachu, který na začátku vyhledávání nasaje. Pohyb psa se tak může lišit od skutečné trasy, kterou osoba prošla. Je tedy jedno, zda člověk šel pěšky, jel na kole nebo například byl nesen někým jiným.

 

 IVA LADY BARDOTTE

Iva věk 6. měsíců - ukázkové video 15.1.2017
.......................................................................
První složitý úkol, kdy Iva měla na výběr ze dvou stop, určit tu jednu jedinou správnou osobu - úkol splnila vborně.
VIDEO 1,  VIDEO 2  VIDEO 3 VIDEO 4 VIDEO 5

Iva věk 1. rok - videa červenec a září 2017
.......................................................................
Iva dělá ohromné pokroky a v jednom roce přesně pochopila smysl výcviku. Pes, který je pro mantrailing cvičen, se nesmý nechat rozptylovat cizími pachy zvířat a ani lidí. Při vyhledávání osoby se nesmí všímat kolemjdoucích, musí je ignorovat a plně se soustředit jen na svůj úkol. Na obou videích je jasně vidět, že toto již Iva perektně zvládá. Od Alex slyšíme jen samou chválu.
VIDEO 1, VIDEO 2

Iva věk 2. roky - první zkouška 14.7.2018
.......................................................................
Dne 14. července Iva Lady Bardotte úspěšně složila svojí první pracovní zkoušku. Její majitelka Alex je dlouholetou členkou profesionálního spolku pro vyhledávaní osob za pomoci speciálně vycvičených psů - BUNDESVERBAND RETTUNGSHUNDE. Než může být pes oficiálně nasazený do akcí, tak musí splnit několik zkoušek s různým zaměřením. Vycvičit takového psa není vůbec jednoduché, ale naše Iva má pro svoje poslání skutečně velký talent.


červenec 2018 - první úspěšně složená zkouška Iva v pracovním postroji Iva a fenky Hazel a Gipsy - všechny se věnují mantrailingu Iva první kroky při vcviku Iva - seznámení s cizím prostředím 

IFIGENIE LADY BARDOTTE

28.10.2017 složila Ifigenie zkoušku 2. stupně v 1. ceně. Zkoušky pořádal Německý beagle klub, posuzovalo se vyhledávání osob v lese a ve městě. Iigenie nedávno oslavila 1. rok, je to velký talent.

diplom zkoušky 28.10.2017 - věk 1.rok Ifigenie - 5. měsíců po stopě nasátí pachu Ifigenie na stopě Ifigenie při výcviku Ifigenie úspěšně nachází osobu Ifigenie a fenky Lea a Lara - jedou na výcvik Ifigenie a její první výcvikIVO LADY BARDOTTE

Ivo - začátek vyhledávání (věk 6. měsíců) Ivo na stopě Ivo na stopě Ivo na stopě úspěšné nalezení hledané osoby