English Deutsch
Štěňátka aktuálně
Neděle, 01.prosince 2013 13:28

Terezka (Amarena des gorges de la Lizerne)S měsíčním spožděním si naše Terezka vzpomněla, že je čas se zase stát maminkou. Vlastně je to holka chytrá, protože pokud vše půjde hladce podle plánu, štěňátka budou do nových domovů odcházet první týden v dubnu, a to je ideální, krásné, jarní období. Nechci však nic zakřiknout, ani předbíhat, neboť nás čeká dlouhá čtyřměsíční cesta plná napětí a očekávání. Pro vaši představu si zde dovolím nastínit, co vše nás čeká. 
Za deset dní od prvního dne hárání pojedu s Terezkou na veterinární kliniku LIVE Litoměřice, kde jí odeberou krev, abychom zjistili hodnoty progesteronu, který nám ukáže, jaký den je ideální pro cestu za ženichem. Po dvou dnech toto vyšetření opakuji. V momentě, že hodnoty progesteronu ukazují 7-9 ng/ml je čas vydat se na cestu. Samotný akt krytí není, jak by se na první pohled zdálo, věc automatická. Jsou to živí tvorové a záleží také na jejich vzájemných sympatiích. Může se stát, že se krytí nezdaří vůbec, někdy to trvá nějakou tu hodinu něž si porozumí, ale také to může být, jak se říká, „mezi dveřmi“.

Dojde-li k úspěšnému sblížení čeká se dalších třicet dní na vyšetření ultrazvukem, kde se dovím, zda Terezka štěňátka čeká či ne. Prvních sedmnáct dní by měla být fenka v naprostém klidu, neboť je to stejně rizikové období jako u lidí. Tato doba je nutná k úspěšnému uhnízdení vajíček v děloze. Ani tak není vyhráno, protože fenka je schopna do 35. dne všechny zárodky kompletně vstřebat. Pokud se vše podaří můžeme kolem 63. dne očekávat štěňátka. Každý chovatel si nepřeje nic jiného, než aby vše proběhlo bez komplikací. Vloni v září se naší Terezce narodilo dvanáct nádherných štěňátek a naše holčička vše zvládla sama. Jakmile se štěňátka narodí příjde nejdůležitější úkol pro chovatele, a to najít pro štěňátka ty nejlepší páníky. Za dobu, co chovám toto neobyčejné plemeno, které je pro mě velkou srdeční záležitostí, se mi vždy podařilo najít hodné majitele. Dodnes jsem s většinou v kontaktu a vím, že o štěňátka od nás je láskyplně postaráno. 
Do naší chovatelské stanice není žádný problém se přijet kdykoli podívat, popovídat si a zároveň se seznámit s naší ušatou partičkou.
Poznámka na konec: Celá loňská Terezčina, velmi populární dvanáctka, se těší výbornému zdraví, majitelé jsou nadšeni z jejich vstřícné a milé povahy. Čtyři štěňátka Desdemona, Dorothy, Damian a Dante sklízejí vavříny ve výstavních kruzích.
Terezka